روستا گردشگری در دل خرابه ها

به گزارش وبلاگ چینی ها، زلزله سال 57 طبس، زندگی را از خانه های خشتی روستای اصفهک گرفت. مردم خشتی بودن خانه هایشان را دلیل بی خانمانی و از دست رفتن عزیزانشان دانستند. همگی تصمیم گرفتند پس از زلزله به جای این که روستا را به همان شکل بازسازی نمایند، بروند آن طرف تر از روستا در زمینی خالی، آغاز به ساخت خانه هایی نمایند که از خشت و گل نباشد. سیمانی و محکم ساخته گردد بدون هیچ رد و نشانی از روستای قدیمی.

روستا گردشگری در دل خرابه ها

پس از سال ها روستایی خاکستری و سیمانی ساخته شد که نیم نگاهی تنفرآمیز به روستای قدیمی داشت. روستایی که باقی مانده های آن به شکل یک توده زرد رنگ، تنها یادآور خاطرات ناخوشایند و از دست رفتن عزیزان ساکنانش بود. گاهی بعضی از اهالی روستا در کوچه پس کوچه های تخریب شده آن قدم می زدند و به یاد عزیزانشان گریه می کردند یا به بچه هایشان می گفتند کجا زندگی می نموده اند.

اما بچه هایی که عظیم شدند، جهت تفکر پدرومادرهایشان را ادامه ندادند. آنها به روستای تخریب شده به چشم یک فاجعه نگاه نکردند. آن ها اتفاقاً بین خشت و خرابه های روستا، خاطراتی را دیدند که می توانست بازسازی گردد. خاطراتی از زندگی قدیمی و سنت ها و فرهنگ های خودشان دقیقاً آن چیزی که در روستای جدید از آن فاصله گرفته شده است. آنها خوب به درودیوار خانه هایی که خراب شده، نگاه کردند و متوجه شدند چه قدر می تواند برای توریستان و کسانی که معماری می خوانند جذاب باشد. به همین دلیل روی این موضوع بیشتر متمرکز شدند. محسن مهدی زاده یکی از جوان های این روستا بود که به یاری دوستانش توانست یکی از خانه های قدیمی شان را احیا کند و نامش را ساباط بگذارد. بعد هم با میراث فرهنگی استان یزد هماهنگ کرد چون آن ها در حوزه خانه های خشتی بیشتر تجربه داشتند. 10 سال پیش، حمام قدیمی روستا را آواربرداری کردند و با کارشناسی به نام دکتر فرامرز پارسی آشنا شده و توانستند آن را احیا نمایند.

کم کم پای دانشجویان معماری به این روستا باز شد. اولین بار دی ماه سال 94 اولین تور دانشجویان دانشگاه تهران به اینجا آمد. توریستان طبس سری هم به اصفهک می زدند و از منظره پشت بام دیوارهایی که هنوز باقی مانده، لذت می بردند. سپس تصاویرش در فضای مجازی پخش شد و همه از این که چنین روستایی با همین شکل و شمایل باقی مانده شاد بودند و هنگام سفرشان به طبس سری هم به اینجا می زدند و محسن و مصطفی و دیگر دوستانشان آن ها را هدایت می کردند، بعدها در خانه های خودشان از آنها پذیرایی کردند و با پیاده کردن الگو بوم گردی در این روستا توانستند مهمانان را بیشتر از یک بازدید سرزده در روستا نگه دارند.

برای مردم روستا که این خانه ها را کهنه و قدیمی فرض می کردند، هنوز قابل تصور نبود که در همین خرابه ها زندگی جریان پیدا نموده است. پس خودشان آغاز کردند به رفت و آمد در روستا. خاطرات گذشته یادشان آمد و حرف های مهدی زاده و دوستانش را درباره بوم گردی و توریستی شنیدند. آن ها هم علاقه مند شدند تا خانه هایشان را با خاطرات خوبش بازسازی نمایند. خانه به خانه توسط اهالی روستا بازسازی و بازسازی شد آنها گاهی می آمدند و خاطراتشان را در خانه های قدیمی شان زنده می کردند. حتی شب ها به رسم همیشگی و قدیمی شان یعنی چراغانی یا همان شب نشینی، جلوی در خانه ها، دور آتش روی کنده های چوب می نشستند و تا صبح مشغول یادآوری خاطرات می شدند.

حالا خانه هایی که روزی مردم خاکش را برای کشاورزی می بردند، ارزش پیدا نموده و همگی در قالب یک تعاونی روستایی از محل ورود توریست و دانشجو به خانه هایی که بازسازی شده، درآمد کسب نموده اند. یعنی زندگی به روستای خالی از سکنه برگشته است. پیرمردها دیگر دل شان نمی خواهد به آپارتمان های خاکستری مسکن ساز نزدیک آنجا بروند. آن ها هر آن چه در صندوقچه هایشان داشته اند، بیرون کشیده و روی طاقچه گذاشته اند تا به توریستان نشان بدهند و خاطره ای از گذشته شان تعریف نمایند.

این روستا نه تنها اکنون به عنوان یکی از پایگاه های بازسازی برای حضور دانشجویان تبدیل شده، بلکه توانسته جایزه های مختلفی بگیرد. اوایل سال 2020 پروژه توریستی روستای تاریخی اصفهک توانست برنده جایزه TO DO 2020 کشور آلمان گردد. این جایزه از طرف مؤسسه Studienkreis für Tourismus und Entwicklung هرساله به وسیله فراخوان عمومی و آنالیز تمام طرح های توریستی کل جهان، به پروژه ای اهدا می گردد که در حوزه مشارکت در توریستی فعال باشد و سودآوری حاصل از این پروژه به مردم محلی تعلق گیرد. همچنین از دیگر شاخصه های مهم برای این جایزه می توان به زیست محیطی بودن و عدم تبعیض جنسیتی اشاره نمود.

روستا اصفهک همچنین به عنوان یکی از قطب های توریستی که توانسته با مشارکت مردمی در حوزه توریستی و احیا سنت ها و بافت قدیمی خود کار کند، یکی از ژئوسایت های طبس در پرونده و به یونسکو معرفی شده است.

مهر

منبع: گردشبان

به "روستا گردشگری در دل خرابه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستا گردشگری در دل خرابه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید